Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah : Fizikal - Bonda

Friday 3 August 2018

Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah : Fizikal


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru
Bondakids
Kelas
Prasekolah xxx
Tarikh
xx/xx/200x
Masa
9.40 - 10.10 pagi
Modul
Fizikal dan Kesihatan (PFK) – (Bahasa Inggeris)
Tunjang

Tunjang Fizikal dan Kesihatan
Fokus

Perkembangan Motor Halus
Standard Kandungan
PFK 1.1 Melakukan kemahiran motor halus
Standard Pembelajaran
PFK 1.1.15 Menggunting menghasilkan satu bentuk
Kesepaduan
ST 3.3.8 memerhati dan mengumpulkan buah-buahan yang biasa dijumpai mengikut ciri warna dan berbiji.
Bilangan Murid
25 orang
Sub Tema
Buah-buahan
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menggunting menghasilkan satu bentuk.
2. Murid memerhati buah tembiakai mengikut ciri-cirinya.
Pengetahuan sedia ada
Murid mengenal buah-buahan seperti buah tembikai
Bahan
Pinggan kertas, template, gunting, warna air, dan span
Penerapan Nilai
Disiplin, kerjasama, dan bertanggungjawab



Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti
Bahan Bantu Mengajar/Catatan
Set induksi
(3 minit)
  1. Guru video buah-buahan kepada murid-murid.

  1. Murid melihat video yang ditunjukkan oleh guru.
Alatan
Kesepaduan
Nilai
Langkah 1
(7 minit)
  1. Guru menunjukkan gambar tembikai kepada mereka.
  2. Guru menghuraikan ciri-ciri buah tembikai kepada mereka.

  1. Murid melihat gambar tembikai.
  2. Murid mengetahui ciri-ciri tembikai.
Alatan
  • Kad gambar Tembikai
Kesepaduan
  • Sains
  • Bahasa Melayu
  • Fizikal
Nilai
  • Disiplin
  • Toleransi
Langkah 2
(8 minit)
  1. Guru menyatakan bahawa mereka akan membuat tembikai.
  2. Guru menunjukkan bahan-bahan yang diperlukan.
  3. Guru memberitahu bahawa mereka syarat-syarat sebelum memulakan aktivti.
  1. Murid mengetahui aktiviti yang akan dilakukan.
  2. Murid melihat bahan-bahan yang diperlukan semasa melakukan aktiviti.
  3. Murid mengetahui syarat-syarat sebelum melakukan aktiviti.
Alatan
  • Warna air
  • Span
  • Air
  • Tikar (pelapik)
  • Pinggan kertas
Kesepaduan
  • Sains
  • Kreativiti
Nilai
  • Disiplin
  • Toleransi
  • Tanggungjawab
Langkah 3
(5 minit)
  1. Guru menyuruh mereka menggunting membentuk tembikai.
  2. Guru menyuruh mereka mewarna dengan mengggunakan span.
  3. Selepas kering, guru menyuruh murid membuat biji tembikai.
  1. Murid mewarna tembikai dengan menggunakan span.
  2. Murid membuat biji tembikai
Alatan
  • Warna air
  • Span
  • Air
  • Tikar (pelapik)
  • Pinggan kertas
  • Gunting
Kesepaduan
  • Sains
  • Kreativiti
Nilai
  • Disiplin
  • Toleransi
Langkah 4
(10 minit)
  1. Guru menyuruh mereka melekatkan batang ais krim di tembikai tersebut.

  1. Murid melekatkan batang ais krim di tembikai tersebut.
Alatan
  • Batang ais krim
  • Gam
Kesepaduan
  • Sains
  • Fizikal
Nilai
  • Disiplin
  • Tanggungjawab
Penutup
(2 minit)
  1. Guru menyuruh mereka membersihkan di kawasan persekitaran mereka dan mengemas peralatan.
  2. Guru bersoaljawab mengenai hasil kreativiti mereka.
  1. Murid membersihkan kawasan persekitaran mereka.
  2. Murid mengemas peralatan.
  3. Murid bersoaljawab mengenai hasil kreativiti mereka.
Kesepaduan
  • Fizikal
Nilai
  • Tanggungjawab






No comments:

Post a Comment