RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : MATEMATIK PRASEKOLAH
Nama Guru
|
BONDAKIDS |
Kelas
|
Prasekolah BONDAKIDS
|
Tarikh
|
17 Ogos 201X
|
Masa
|
11.10 – 11.50 pagi
|
Modul
|
Matematik Teras
|
Tunjang
|
Awal Sains dan Teknologi – Awal Matematik
|
Fokus
|
ST 8.0 Operasi Nombor
|
Standard Kandungan
|
ST 8.1 Memahami operasi tambah
dalam lingkungan 10
|
Standard Pembelajaran
|
ST 8.1.6 Menyelesaikan masalah operasi tambah menggunakan objek konkrit
(solve number stories)
|
Kesepaduan
|
BM 3.5.3 Membatang dua sukukata terbuka untuk menjadi perkataan.
BM 3.5.4 Membatangkan tiga suku kata
terbuka menjadi perkataan.
|
Bilangan Murid
|
25 orang
|
Sub Tema
|
Buah-buahan
|
Objektif
|
Di akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah operasi
tambah menggunakan objek konkrit (solve number stories).
2. Membatang dua sukukata terbuka untuk menjadi perkataan.
3. Membatangkan tiga suku kata
terbuka menjadi perkataan.
|
Pengetahuan sedia ada
|
Murid sudah mengenal nombor 1-10.
|
Bahan
|
Buah-buahan, kad simbol, lembaran kerja, dan pokok
|
Penerapan Nilai
|
Disiplin, toleransi
|
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti
|
Bahan Bantu Mengajar/Catatan
|
Set induksi
(3 minit)
|
1.
Guru menunjukkan
pelbagai jenis buah-buahan di dalam bakul buah.
|
1.
Murid melihat
pelbagai jenis buah-buahan.
|
Alatan
-
Buah-buahan
Kesepaduan
-
Sains
Nilai
-
Disiplin
|
Langkah 1
(7 minit)
|
2.
Guru bertanya
warna kepada mereka.
3.
Guru menyatakan
kepada mereka bahawa mereka akan belajar tambah objek.
4.
Guru menunjukkan
simbol tambah dan sama dengan.
|
1.
Murid menjawab
soalan guru tentang warna buah.
2.
Murid mengetahui
bahawa mereka akan belajar tentang operasi tambah.
3.
Murid melihat
simbol tambah dan sama dengan.
|
Alatan
-
Buah-buahan
-
Kad simbol
Kesepaduan
-
Sains
-
Bahasa Melayu
Nilai
-
Disiplin
|
Langkah 2
(8 minit)
|
1.
Guru menunjukkan
pokok buah-buahan yang digantung dengan banyak buah.
2.
Guru menunjukkan
cara menambah.
3.
Guru menyuruh
mereka mengira buah-buahn tersebut.
|
1.
Murid melihat
pokok buah-buahan.
2.
Murid melihat
guru menambah dengan menggunakan buah-buahan.
3.
Murid mengira
buah-buahan yang digantung di pokok.
|
Alatan
-
Buah-buahan
-
Pokok
Kesepaduan
-
Fizikal
-
Kreativiti
Nilai
-
Disiplin
-
Toleransi
|
Langkah 3
(5 minit)
|
1.
Guru memanggil
mereka ke hadapan kelas seorang demi seorang.
2.
Guru menyatakan
kepada mereka bahawa mereka perlu mengira buah-buahan yang terdapat di pokok
tersebut.
3.
Guru membimbing
mereka.
|
1.
Murid ke hadapan
kelas apabila dipanggil guru.
2.
Murid mengetahui
bahawa mereka perlu mengira buah-buahan yang terdapat di pokok tersebut.
3.
Murid dibimbign
oleh guru.
|
Alatan
-
Buah-buahan
Kesepaduan
-
Sains
-
Fizikal
-
Kreativiti
Nilai
-
Disiplin
-
Toleransi
|
Langkah 4
(10 minit)
|
1.
Guru memberi
lembaran kerja.
2.
Guru membimbing
mereka melakukan lembaran kerja.
|
1.
Murid mendapat
lembaran kerja.
2.
Murid dibimbing
oleh guru.
|
Alatan
-
Lembaran kerja
Kesepaduan
-
Fizikal
-
Bahasa Melayu
Nilai
-
Disiplin
|
Penutup
(2 minit)
|
1.
Guru bersoaljawab
dengan murid mengenai operasi tambah buah-buahan tersebut.
|
1.
Murid menjawab
soalan guru mengenai operasi tambah.
|
Nilai
-
Disiplin
|
IKHLAS, BONDAKIDS
Mak ayah yang nak cari pendapatan tambahan jadi droship buku PTS boleh klik link https://bit.ly/33JnIIT
No comments:
Post a Comment